Вівторок, 01 червня 2021 16:03

Просто про інклюзивну освіту в Україні

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Мета інклюзивної освіти в тому, щоб діти з особливими освітніми потребами навчались в навчальних закладах поруч зі звичайними дітьми, враховуючи принципи недискримінації та  багатоманітності людини, при ефективному залученні  та включенні до освітнього процесу всіх його учасників.

??????????

Отже, просто про інклюзивну освіту в Україні 

?ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА  – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

?МЕТОЮ інклюзивної освіти є забезпечення рівного доступу до якісної освіти в умовах загальноосвітнього простору, пристосованого до задоволення особливих освітніх потреб кожної дитини.

?Згідно з законом України «Про освіту» особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту, є  ОСОБОЮ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ. В тому числі і з розладами аутистичного спектра.  

?ІНКЛЮЗИВНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЄ— сукупність умов, способів і засобів для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб і можливостей.

?Згідно з Законом України «Про освіту» особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту, є  ОСОБОЮ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ. В тому числі і з розладами аутистичного спектра.  

?ІНКЛЮЗИВНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЄ— сукупність умов, способів і засобів для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб і можливостей.

?Згідно з Законом України “Про освіту” батьки мають право обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття освіти для дитини.

? До спеціальних закладів освіти належать:

* спеціальна школа - заклад загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття певного рівня загальної середньої освіти особам з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями розвитку;

* навчально-реабілітаційний центр - заклад освіти для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими складними порушеннями розвитку.

* Також, заклади освіти за потреби утворюють інклюзивні та/або спеціальні групи і класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. 

?Школа чи дитячий садок, до яких звернулись батьки дитини з особливими освітніми потребами, зобов'язані створити інклюзивний клас або групу.

? У класі з інклюзивним навчанням кількість учнів з особливими освітніми потребами становить не більше як двоє дітей із числа з розладами аутистичного спектра. 

? Розклад уроків для дітей з особливими освітніми потребами складається з урахуванням індивідуальних особливостей їх навчально-пізнавальної діяльності, динаміки розумової працездатності протягом дня і тижня та з дотриманням санітарно-гігієнічних вимог.

♦️ ЯК РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ ДИТИНИ В ІНКЛЮЗИВНОМУ КЛАСІ АБО ГРУПІ?

1. Батьки мають звернутись до інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) за місцем проживання. 

2. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру проводять комплексну психологічно-педагогічну оцінку дитини.

3. Батьки отримують висновок про комплексну оцінку.

4. Батьки подають висновок про комплексну оцінку дитини разом із заявою про зарахування до навчального закладу.

5. Школа чи дитячий садок обов’язково мають створити інклюзивний клас або групу, якщо батьки подали висновок про комплексну оцінку дитини. 

6. Наказом директора в закладі освіти створюється команада психолого-педагогічного супроводу,до якої входять: директор закладу чи його заступник, учителі, асистент учителя, практичний психолог, батьки, асистент дитини та всі інші особи, залучені до навчального процесу. Команда супроводу створює індивідуальну програму розвитку (ІПР) дитини.

7. Батьки в обов'язковому порядку мають ознайомитись з ІПР та підписати її.

8. В інклюзивному класі чи групі мають створити умови для навчання дитини з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку з урахуванням потреб і можливостей учня (учениці).

9. До роботи інклюзивного класу чи групи долучають асистента вчителя чи вихователя. Ця людина не є особистим педагогом дитини, а допомагає вчителю чи вихователю проводити освітній процес.

10. Якщо фахівці інклюзивно-ресурсного центру у висновку зазначили, що дитина потребує додаткової підтримки, то вона має право на асистента дитини. Роль асистента дитини можуть виконувати батьки, уповноважені ними особи чи соціальні працівники.

?ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ АСИСТЕНТОМ ВЧИТЕЛЯ ТА АСИСТЕНТОМ ДИТИНИ? 

АСИСТЕНТ ВЧИТЕЛЯ:

- це педагогічний працівник;

- має вищу освіту;

- Забезпечує включення учня з ООП до освітнього процесу;

- Працює з усім класом;

- Входить в штат навчального закладу;

- Надає послуги в інклюзивному класі.

АСИСТЕНТ ДИТИНИ:

- Батьки, уповноважена ними особа чи соціальний робітник;

- Вища освіта НЕ ОБОВ’ЯЗКОВА; 

- Забезпечує соціальні потреби учня з ООП;

- Працює ВИКЛЮЧНО з конкретним учнем з ООП;

- Не являється штатним співробітником навчального закладу;

- Здійснює свою діяльність відповідно до висновку ІРЦ та за визначенням потреб у соціальній послузі органами соціального захисту населення. 

*Матеріал базується на основі даних про інклюзивну освіту, розміщених на сайті Міністерства освіти і науки  України.

 

Прочитано 336 разів

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається

Контактна інформація

  • Адреса: Миколаївський ЗЗСО І - ІІІ ст. №1, вул. Львівська, 15,
    м. Миколаїв, Львівська обл., Україна, 81600
  • Технічний адміністратор: Крива Н.В. 0685041804
  • E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.